Seryjni Mordercy – Masowi Zabójcy Filmy ZdjęciaSTANISŁAW MODZELEWSKI - Seryjni Mordercy - Masowi Zabójcy Filmy Zdjęcia

STANISŁAW MODZELEWSKI

5 lutego 2011

STANISŁAW MODZELEWSKI

Dane: Okolice Łodzi i trasy kolejowej Łódź – Koluszki. Siedem ofiar śmiertelnych i sześć usiłowań, same kobiety. Sprawca działał w latach 1952-1956.

Modus operandi: Sprawca atakował kobiety na leśnych drogach, na otwartym terenie. Ofiary były duszone, najczęściej rękami, ale też i szalikiem. Ofiary zostały pozostawione w pozycji jakby “po kopulacji”, leżąc na wznak z rozchylonymi udami. Ostatnia ofiara została zabita w mieście, gdyż sprawca zmienił miejsce zamieszkania. Ostatniego mordu dokonał w mieszkaniu ofiary, która została odnaleziona w wannie. Swym ofiarom zabierał biżuterię – przedmioty wartościowe jak i przedmioty mało wartościowe, które z czasem wyrzucał.

Podpis: Do pochwy ofiar wkładał palce i/lub inne przedmioty. Penetracja członkiem sprawcy nie jest potwierdzona. Pośladki ostatniej ofiary zostały pocięte żyletką.

Wnioski: Wiek ofiar wahał się od 19 do 87 lat, średnia wynosiła 39,2 r.ż. Wiek sprawcy powinien zatem znajdować się w podobnym przedziale. Nie ma konkretnej preferencji co do wyboru ofiar ze względu na wiek, więc można zaryzykować tezę, iż sprawca jest w wieku zbliżonym do średniego wieku ofiar. Ułożenie ciała ofiar podkreśla tło seksualne czynu. Sprawca chce podkreślić swoją rolę jako seksualnie sprawnego czy wręcz dominującego, co może oczywiście korespondować z kompleksami na tym punkcie. Modus operadni sprawcy zmienia się zwłaszcza w przypadku ostatniej ofiary. Niestety z braku informacji nie wiadomo czy sprawca sadystycznie męczył swe ofiary (zwłaszcza ostatnią) czy też znęcał się dopiero nad ich zwłokami. Skłaniał bym się ku pierwszej możliwości. Możliwa impotencja współgra z sadyzmem, sadysta osiąga seksualną satysfakcję w momencie zadawania cierpienia swej ofierze.

Fakty: Modzelewski był żonaty i miał dziecko. Z zawodu był kierowcą. Podobno był impotentem, jak zeznawała jego żona. Był nałogowym alkoholikiem.

Podsumowanie: W momencie zatrzymania Modzelewski miał 38 lat. Odnosząc się do typologii Nicholasa Grotha można powiedzieć, iż sprawca zaczął działać wg. profilu “Gniewnej Zemsty” natomiast skończył działać jako “Seksualny Sadysta”. Przypadek ten jest dowodem na to, że MO i podpis są dynamiczne i zmieniają się z biegiem czasu. Pierwszą motywacją Modzelewskiego był gniew za swoją impotencję, o której był przekonany po swojej pierwszej nieudanej próbie podjęcia życia seksualnego ze swoją żoną. Widać, jednak, iż z czasem polubił swe zbrodnie i zaczął czerpać z nich coraz większą przyjemność.

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis
«
Następny wpis
»
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.